טלפון

תגמול הוני – הדרך הנפוצה לתגמול נושאי משרה בכירים ועובדים בחברה

תגמול הוני תגמול הוני הוא הטבה שהולכת והופכת שכיחה יותר ויותר בעולם התעסוקה המודרני. פירוש הביטוי "תגמול הוני" מעיד על תגמול הניתן במרבית המקרים בדרכים המקובלות הבאות: 

• מניות

• אופציות למניות

• מניות חסומות/ יחידות מניה חסומות

ישנן אפשרויות נוספות המגולמות תחת המושג "תגמול הוני" אם כי הן פחות נפוצות בשוק. תגמול הוני כאמור מוענק בנוסף למשכורת ובנוסף או במקום הבונוס במזומן. 

המטרות העיקריות בעצם הענקת החברה תגמול הוני לעובדים/ לנושאי משרה הן שימור העובדים בחברה לטווח ארוך, שכן מדובר בדרך כלל בסכומים נאים ביותר ובזכות הניתנת למימוש במנות קבועות לאורך תקופת ההעסקה של העובד. כמו כן שיטת תגמול זו מקרבת את האינטרס של העובד עוד יותר אל הצלחת החברה. זהו מעגל קסמים מיוחד שעובד בצורה מצויינת, ברגע שהשקעת את כל מאודך בעבודה ומחשובתייך נתונות אך ורק להצלחת החברה בה אתה אתה מועסק, וכמוך עשרות עובדים נוספים, סיכויי החברה להצליח עולים לאין שעור. לפיכך ערכי מניות החברה נוסקים כלפי מעלה, וכך גם החברה נהנית, וגם העובד המחזיק במניותיה. 

הענקת תגמול הוני בצורה היעילה ביותר

עובדים המתוגמלים באמצעות תגמול הוני בדרך כלל נחשבים כבכירים או כאנשי מפתח בחברה שחשוב מאוד לחברה לשמרם ולהעלות את האינטרס האישי שלהם בהצלחת מקום העבודה. אך למרות המטרות הנעלות בגינן מוענקים התגמולים, חשוב מאוד לשים לב למספר דברים ולעבוד לפי שיטת חלוקה מוקפדת על מנת לא לצאת מופסדים ושכל הצדדים יהיו מרוצים. 

לפני הכל יש לבחור את סוג התגמול הוני המתאים ביותר עבורכם, בין אם מדובר באופציות, מניות או תגמולים אחרים כדוגמאת תכניות פאנטום, מניות חסומות וכדומה. 

לאחר בחירת התגמול יש לקבוע קו מסויים לפיו מחולק התגמול ההוני וכן את המאפיינים של העובדים בחברה המזכים אותם בתגמול הוני. במרבית המקרים המאפיינים יכללו את הוותק של העובד בחברה וכן יכולים לכלול תנאים מסויימים המבוססים על עמידה ביעדים.

לאחר בחירת קווים אלו יש לשים לב לקביעת אופן מימוש האופציות ולקחת בחשבון עשרות משתנים. 

הפירוט הנ"ל הינו רק טעימה קטנה מעולם התגמול ההוני שחוקיו מסתעפים באופן מורכב בתוך עולם המכיל משא ומתן מרובה, כשכסף רב מונח על הכף. 

ההמלצה הגורפת לכל גוף או חברה, בכל סדר גודל שהוא, המתכוונים להעניק תגמול הוני, לקחת מומחה עטיר ניסיון בתחום. 

פירמת Kibovich & Co

בראש צוות העבודה עומדת הגב' קרן קיבוביץ, רו"ח ומשפטנית, מומחית מובילה בישראל בתחום התגמול ההוני ובעלת ניסיון עשיר בליווי מאות פרויקטי תגמול הוני בחברות ציבוריות. אנו מזמינים אתכם להצטרף ולהינות משירות וממקצועיות מנצחת.